Stowarzyszenie Dzieciom Będzina

Pomoc dzieciom i młodzieży z powiatu oraz miasta Będzin.


42-500 Będzin
ul. Modrzejowska 89
dzieciombedzina@interia.pl
tel.: (0-32) 761 82 54

KRS 0000219000
Organizacja Pożytku Publicznego


Nawigacja:


Wakacje 2005 (31-08-2005)

Z wyjazdu ze Stowarzyszeniem Dzieciom Będzina skorzystało 128 dzieci z ośmiu będzińskich szkół. Zapraszamy do Galerii zdjęć z wakacji w Dąbkach

W ramach tegorocznej “Akcji lato” w Będzinie, z gminnych środków na przeciwdziałanie alkoholizmowi, został sfinansowany (88,5 procent kosztów) udział 118 dzieci w koloniach rehabilitacyjno-terapeutycznych organizowanych przez Stowarzyszenie DZIECIOM BĘDZINA (w tym 11,5 procent kosztów ze środków zebranych na organizację wypoczynku letniego nad morzem przez Stowarzyszenie podczas aukcji prac artystycznych oraz sponsorowanych).

Wykonawcą było Biuro Turystyczne LUBATUR z Będzina, które było także znaczącym sponsorem kolonii zorganizowanych w Ośrodku Wypoczynkowym “Duet” w Dąbkach

Dodatkowo 10 dzieci objętych projektem Stowarzyszenia “Czego potrzebujesz?” wyjechało na kolenie letnie, dzięki pomocy Posła na Sejm RP Grzegorza Dolniaka, do nadmorskiej miejscowości – Kąty Rybackie.

KRONIKA GRUPY VII kolonii Stowarzyszenia Dzieciom Będzina – DĄBKI 2005 – zajęła I miejsce w konkursie na najlepszą kronikę grupową. W podziękowaniu dla Urzędu Miejskiego w Będzinie zostanie w oryginale przekazana na ręce pani Zofii Masztaleruk – Naczelnik Wydziału Spraw Obywatelskich UM.

Oto wypisy w/w kroniki:

Wyjazd na kolonię

18 sierpnia zebraliśmy się pod budynkiem, “Lubatur”, aby wraz z przyszłymi wychowawcami wyruszyć w podróż na kolonie do Dąbek. Wszyscy z ciężkimi plecakami i nadzieją na niezapomniane przygody pojechaliśmy autokarami z Będzina do Katowic, gdzie czekał nasz pociąg. Podróż do Dąbek była bezsenna, ale – co dziwne – dotarliśmy na miejsce wypoczęci. Po śniadaniu ulokowaliśmy się w pokojach ośrodka Duet.

Bałtyk wita będzińską młodzież

19 sierpnia – powitanie z morzem i obserwacja zachodu słońca. W Dąbkach niektórzy z nas po raz pierwszy w życiu zobaczyli morze. Najbardziej podobały nam się morskie fale w blasku zachodzącego słońca. Zachód słońca obejrzeliśmy drugiego dnia kolonii, a większość z nas zapamięta ten widok na całe życie.

Spotkanie z Bąbelkiem

20 sierpnia „Morskie opowieści”. Gościem na naszej koloni był marynarz Bąbelek i pirat Rumpel, którzy przez ponad godzinę bawili wszystkich „Morskimi opowieściami” i wesołymi piosenkami, zapraszając nas i wychowawców do wspólnej zabawy.

Rowerem po Dąbkach i okolicy

21 sierpnia wypożyczyliśmy z ośrodka 12 rowerów i pojechaliśmy na wycieczkę do tamy łączącej jezioro Bukowo i Morze Bałtyckie. Trasa była długa. Jechaliśmy w jedna stronę około godziny, ale pokonaliśmy ją dzielnie. Na wycieczce wykonaliśmy pierwsze zdjęcia naszej grupy. Nasza wychowawczyni powiedziała, że byliśmy bardzo grzeczną, przestrzegającą przepisów ruchu drogowego, grupą rowerzystów i być może pojedziemy „na rowery” jeszcze raz.

Gokarty

Jednym z naszych ulubionych zajęć na koloniach w Dąbkach były wizyty w wypożyczalni gokartów. Jeździliśmy bardzo grzecznie, dlatego właściciel pozwolił nam gratisowo korzystać z trampoliny. Gokarty na długo pozostaną w naszej pamięci, także dzięki komarom, po których bąbelki jeszcze kilka dni zdobiły całe nasze opalone ciało.

Chrzest kolonistów, czyli widowiskowe „Neptunalia”

To niesamowite zdarzenie trudno opisać słowami, dlatego w naszej kronice – galeria zdjęć.

Wycieczka do Kołobrzegu

Dnia 24 sierpnia odbyła się wycieczka do Kołobrzegu. Po śniadaniu wyruszyliśmy autokarami pod opieką przewodnika i naszych wychowawców na całodniowe zwiedzanie. Na początku odwiedziliśmy Sanktuarium Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej na Górze Chełmskiej. Tam wysłuchaliśmy opowiadania jednej z sióstr zakonnych i złożyliśmy nasze podziękowania i prośby w wielkiej księdze klasztornej.

Następnie pojechaliśmy do Kołobrzegu, gdzie na statku Monika III czekał nas rejs po Morzu Bałtyckim. W Kołobrzegu mieliśmy okazję napić się ze źródełka solanki, która według legendy spełnia nasze życzenia, jeśli po napiciu się wody przez 10 minut nie powiemy ani słowa. Po rejsie spacerowaliśmy promenadą, przy plaży, gdzie można było kupić pamiątki, zobaczyć Shreka i Kubusia Puchatka. Do Duetu wróciliśmy na kolację głodni, ale wcale niezmęczeni wycieczką.

Ognisko

Ognisko kolonijne odbyło się 26 sierpnia. Nasza grupa przygotowała – w ramach programu artystycznego – piosenkę „O młodzież”, która miała nas nauczyć, jakich błędów nie należy popełniać, aby nie wylądować w „poprawczaku”. Bohaterem był Przemek w oryginalnym stroju ”Hooligan’s”. Przygotowaliśmy skecz „Wywiad z kolonistą”, również w oryginalnych strojach. Po przedstawieniu programów artystycznych wszystkich dziesięciu grup, mogliśmy piec sami kiełbaski i chleb. Do późna wspólnie śpiewaliśmy w kręgu przy ognisku, przy dźwiękach gitary z wychowawcą grupy V, różne piosenki. Nie przestraszył nas nawet drobny deszczyk.

Koniki i baseny

Dnia 27 sierpnia pojechaliśmy zwiedzać królewskie miasto Darłowo. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od pobytu w stadninie koni, gdzie wysłuchaliśmy najpierw pogadanki BHP. Każdy chętnie odbył rundkę konno po padoku. Odwiedziliśmy także kapliczkę św. Gertrudy, patronki marynarzy, jedynej w Polsce świątyni „na styl” skandynawski. Spacerowaliśmy trochę po mieście. Następnie pojechaliśmy do Aqua Parku, skąd wszyscy zadowoleni i szczęśliwi po godzinnym szaleństwie w basenach, jacuzzi i zjeżdżalniach wodnych wróciliśmy na dyskotekę kolonijną:)

Jestem zadowolona/y z siebie, bo…

W tym miejscu kroniki znajduje się 12 zapisanych kartek, w których każdy z nas własnoręcznie wymienia wiele spraw i zdarzeń kolonijnych, które dały nam zadowolenie i radość.

Wielka Olimpiada Kolonisty

28 sierpnia odbyła się Olimpiada Kolonisty: turniej dzikich drużyn, turniej plażówki, turniej tenisa stołowego, zbijany dla najmłodszych i wiele innych atrakcji. Po finale odbył się Wielki Bal Sportowców. A jutro dyskoteka pożegnalna i wybory miss kolonii, konkursy: na najlepszy strój, na najoryginalniejszą fryzurę.Oj, co to będzie! Jeee…

Pożegnanie z morzem

„Już jutro nas w domu rodzina powita, gotowe do drogi bagaże.” 30 sierpnia, z żalem w sercu żegnamy Dąbki, gdzie spędziliśmy dwa ostatnie tygodnie wakacji. Czy się cieszyć? Czy płakać? Wprawdzie czeka nas dom, ale przecież i szkoła…

Jeszcze uroczysty „apel” dla całej kolonii. Ciepłe słowa i podziękowania dla pani kierownik za zorganizowanie kolonii, dla wspaniałych wychowawców, dla pana Lubomskiego oraz dla nas. Były dyplomy dla wszystkich kolonistów. Były wyróżnienia i nagrody: słodycze, zegarki, książki, piłki. Potem pożegnania, zdjęcia i …

Sukcesy grupy VII

W naszej grupie ludzie są przede wszystkim uzdolnieni artystycznie. Wprawdzie uważamy, że inne grupy prezentowały lepszy program na ognisko, ale nasz skecz tez się podobał, a słowa naszej piosenki były super wskazówka jak należy postępować w życiu. W konkursie plastycznym byliśmy niepokonani, bo zajęliśmy I i III miejsce (załączamy nasze prace w tej kronice). Podobny sukces odnieśliśmy w konkursie „rzeźby w piasku”(konkurencje „syrenka” i „zamek”). No i oczywiście nasza kronika! Te sukcesy przekonały nas, że wiele potrafimy, jeśli tylko trochę się postaramy.

Będziemy o tobie pamiętać...

Sporo kartek kroniki zajmują wpisy „ku pamięci”. Cieszymy się, że naszą grupę polubił także właściciel ośrodka Duet, co poświadczył swoim autografem. Dziękujemy mu za wspaniałe wakacje. Serdecznie i gorąco dziękujemy wszystkim sponsorom i organizatorom naszej kolonii.

Powrót do wszystkich aktualności »