Stowarzyszenie Dzieciom Będzina

Pomoc dzieciom i młodzieży z powiatu oraz miasta Będzin.


42-500 Będzin
ul. Modrzejowska 89
dzieciombedzina@interia.pl
tel.: (0-32) 761 82 54

KRS 0000219000
Organizacja Pożytku Publicznego


Nawigacja:


Recital (29-12-2010)

Recital Olgi Mek był wyjątkowym wydarzeniem w SDB...

Recital Olgi Mek przyciągnął do siedziby Stowarzyszenia Dzieciom Będzina wielu jej przyjaciół. Młoda artystka, będąca pianistką i kompozytorką zarazem, rozpoczęła swój występ od kwadransa chopinowskiego. Utwory wielkiego polskiego kompozytora zagrała na zabytkowym pianinie z 1886 roku, który to instrument pozyskała jako dar od jednego z zagłębiowskich przedszkoli. Za tę część recitalu Olga zebrała niekłamane brawa a profesor Włodzimierz Wójcik skomentował jej grę słowami :…”Z olbrzymią przyjemnością słuchałem żywej muzyki mojego ulubionego polskiego kompozytora”… – podkreślając słowa – żywej muzyki- dwukrotnie.

Po części chopinowskiej recitalu, nastąpił moment rozpoczęcia autorskiej prezentacji młodziutkiej kompozytorki. Jej muzyka – czerpiąc z dorobku romantycznego, pełna ekspresji a przy tym współczesna przez fakt zastosowania całej gamy nowych środków wyrazu, elektryzowała słuchaczy… Przymknąwszy oczy można było wyobrażać sobie sceny z nadrealistycznego filmu lub z galerii pełnej ekspresyjnych obrazów. Zestawienia muzycznych dźwięków, wyraźne, mocne, ze wszechobecną „czarną nutą” snuły opowieści o życiu tajemniczym, pełnym zmagań i przeciwności. Kompozycje Olgi Mek pokazały również mistrzostwo w operowaniu wyciszeniem, ciszą. Ta cisza, prawem kontrastu była przestrzenią otwartą, rozległą, pobudzającą wyobraźnię słuchacza.

Olgę Mek poznałem w czasie ubiegłorocznej promocji „Całusa i Kopniaka”, która to wydawnicza promocja odbyła się w siedzibie Stowarzyszenia. Młodziutka, filigranowa dziewczyna wydawała się nastoletnią pianistką, jednak okazało się, że kończy już uczelnię muzyczną w Częstochowie. W czasie wspomnianego dnia Olga zagrała tak ekspresyjnie i z takim polotem, że nie pozostawało nic innego jak poddać się muzyce bez reszty… a później długo jeszcze milczeć… emocje towarzyszące słuchaniu muzycznych kompozycji Olgi, przynajmniej w moim przypadku, były co najmniej wysokogórskie… Od tamtej pory współpraca Olgi Mek i SDB układa się bardzo dobrze, a wśród osób współpracujących należy wymienić chociażby Halinę Rybak-Gredkę, prof. Włodzimierza Wójcika, Arkadiusza Skowrona, Anię Grzesik, Adama Ulewicza oraz moją skromną osobę.

Recital Olgi Mek, która jest nauczycielem muzyki oraz członkiem SDB rozwijającym muzyczne talenty dzieci z Ośrodka “Jesteśmy razem”, był kolejnym szerszym sposobem prezentacji twórczej młodej i utalentowanej artystki. A kiedy wybrzmiały już ostatnie dźwięki sobotniego wieczoru, nam wszystkim pozostały już tylko szczere brawa i ciepłe rozmowy przy kawie, herbacie, owocowym soku- kosztując domowych wypieków. Żegnając się z Olgą tego wieczoru, chyba wszyscy zatęskniliśmy też za następnym razem…..

Jacek Golonka

Zapraszamy do: GALERII ZDJĘĆ

Powrót do wszystkich aktualności »