Stowarzyszenie Dzieciom Będzina

Pomoc dzieciom i młodzieży z powiatu oraz miasta Będzin.


42-500 Będzin
ul. Modrzejowska 89
dzieciombedzina@interia.pl
tel.: (0-32) 761 82 54

KRS 0000219000
Organizacja Pożytku Publicznego


Nawigacja:


Jesteśmy razem (16-12-2010)

W naszej świetlicy...

Świetlica w Ośrodku „Jesteśmy razem” jest miejscem, w którym dzieci mogą miło, przyjemnie i pożytecznie spędzić czas. Zajęcia świetlicowe w I semestrze obejmowały różnorodne formy pracy, a wśród nich zajęcia plastyczne-techniczne, rekreacyjno-ruchowe, muzyczne, konkursy i imprezy okolicznościowe. W dobrze wyposażonym, przytulnym Ośrodku SDB “Jesteśmy razem” przy ul. Modrzejowskiej 89/1 na dzieci czeka zawsze fachowa opieka nauczycieli, pedagogów a także codzienne smakołyki.

Wśród różnorodnych form zajęć świetlicowych najbardziej lubianymi przez dzieci są zajęcia o charakterze plastyczno-technicznym, dlatego poświęca się im najwięcej czasu. Dzięki nim rozwijamy spostrzegawczość, wyrabiamy dokładność i wrażliwość estetyczną, doskonalimy umiejętności manualno-techniczne, rozbudzamy wyobraźnię. Większość prac dziecięcych prezentujemy na tablicach w świetlicy.

W świetlicy odbywają się również zajęcia mające na celu korygowanie i kompensowanie braków szkolnych i wychowawczych. Jest to forma zajęć, w której dzieci otrzymują pomoc w nauce oraz odrabianiu prac domowych z takich przedmiotów, jak: język polski, język angielski, włoski i niemiecki oraz z matematyki. Zajęcia z języków obcych prowadzone przez wolontariuszki odbywają się w dwóch grupach wiekowych. W grupie młodszej poprzez zabawę i praktyczne działania dzieci uczą się komunikacji i podstawowych zwrotów. Grupa zaawansowana pracuje nad poprawnością gramatyczną oraz wymową jak i konstrukcją zdań.

W świetlicy są realizowane zajęcia socjoterapeutyczne. Zajęcia obejmują różnorodne bloki programowe min.: zajęcia interpersonalne, ćwiczenia stymulujące współdziałanie, rozwijające komunikację, łagodzące agresję, stres i napięcia. W tym semestrze, dzieci przychodzące do Ośrodka “Jesteśmy razem” nie mogły narzekać na nudę. Oprócz stałych zajęć dzieci uczestniczyły w organizowanych dla nich konkursach i zabawach.

W dniach 8-10 października grupa podopiecznych Ośrodka udała się na wycieczkę w ramach programu edukacyjno-wychowawczego „Szlakiem Piastów”. W czasie trzech dni zwiedzili m.in. Gniezno, Biskupina, Ostrowów Lednicki oraz Poznań. Wycieczka udała się, a dzieci uśmiechnięte i zadowolone wróciliśmy do swoich domów.

3 października dzieci dały popis artystyczny na dużej scenie podczas imprezy SDB JESIENNA KSAWERIADA. Wystąpiły z inscenizacją “Legenda o Bendzie” oraz z piosenkami przygotowanymi pod kierunkiem nauczycielki muzyki, wolontariuszki i członka SDB Olgi Mek.

W czwartek 28 października w świetlicy pojawiały się olbrzymie dynie z powycinanymi oczami i strasznymi zębami. Na ścianach zawisły nietoperze i pająki z dłuuugimi nogami. Wszystko różniło się kształtem, kolorem i wielkością, ale oznaczało to samo: strach!

Tegoroczne spotkanie andrzejkowe odbyło się w naszej świetlicy 30 listopada. Spotkanie poprzedziła rozmowa z dziećmi o tym, skąd wzięła się ta tradycja, o postaci Św. Andrzeja, rodzajach wróżb, jakie dawniej dziewczęta i chłopcy wykorzystywali chcąc dowiedzieć się co czeka ich w przyszłości oraz jak dzisiaj dzieci i młodzież zachowują stare tradycje ludowe i dlaczego tak się dzieje, które wróżby nadal są znane i powszechnie stosowane podczas zabaw andrzejkowych i jakie dzisiaj mają one znaczenie, jaki okres w kalendarzu (adwent) poprzedza ta zabawa. Dzieci poznały stare przysłowia związane z „Andrzejkami”, np. „Na Św. Andrzeja błyska pannom nadzieja”. Wychowawcy świetlicy wspólnie z dziećmi ustalili zasady zabawy, wybrali rodzaje wróżb (buty, wróżenie z liczb, losowanie imion chłopców i dziewczynek). Wróżby, choć traktowane jedynie jako zabawa, wzbudzały wiele emocji. Po udanej zabawie dzieci udały się na poczęstunek. Wszystkim, zarówno dzieciom jak i wychowawcom po uroczystości zostały miłe wspomnienia.

W celu wzbogacenia i urozmaicenia form spędzania czasu wolnego w świetlicy w dniu 17 listopada grupa starszych dzieci udała się do Kina „Nowość” w Będzinie na film pt.:„Step Up 3D”. Natomiast młodsze dzieci 1 grudnia również w będzińskim kinie obejrzały bajkę „Żółwik Sammy. W 50 dni dookoła świata”. Zarówno film, jak i bajka bardzo podobały się podopiecznym Ośrodka.

Nasze dzieci, już kolejny rok, systematycznie wyjeżdżają do parku wodnego “Nemo” oraz chodzą do groty solnej “Agavera”.

Zapraszamy do GALERII ZDJĘĆ z Ośrodka “Jesteśmy razem” z II półrocza 2010r (w trakcie tworzenia).

Powrót do wszystkich aktualności »