Stowarzyszenie Dzieciom Będzina

Pomoc dzieciom i młodzieży z powiatu oraz miasta Będzin.


42-500 Będzin
ul. Modrzejowska 89
dzieciombedzina@interia.pl
tel.: (0-32) 761 82 54

KRS 0000219000
Organizacja Pożytku Publicznego


Nawigacja:


Wywiad z Haliną Rybak - Gredką ("LEM", styczeń 2005)

-Dlaczego powstało SDB?

Jestem nauczycielem. Widzę na co dzień jak w związku z narastającym w naszym mieście bezrobociem i zubożeniem społeczeństwa gwałtownie rośnie liczba dzieci, które potrzebują pomocy w zaspakajaniu zwykłych potrzeb ich wieku i kształtowania wizji godnej przyszłości. Pojedyncze działania w tym kierunku są bardzo ważne, ale w ostatnich latach, nabrałam przekonania, że tu i teraz niezbędne są działania szersze, systemowe. Mój pomysł utworzenia Stowarzyszenia DZIECIOM BĘDZINA był odpowiedzią na to zapotrzebowanie.

-Jakie są główne cele SDB?

Główne cele SDB, które realizujemy to: działalność charytatywna na rzecz dzieci potrzebujących pomocy z miasta i powiatu Będzin, wyrównywanie szans dzieci z rodzin w trudnej sytuacji życiowej, organizowanie i wspieranie działań edukacyjnych, ochrona i promocja zdrowia, upowszechnianie kultury i sportu, zagospodarowanie czasu wolnego dzieci i młodzieży oraz rozwijanie ich zainteresowań.

-Początki na pewno były ciężkie. Kto pani pomagał?

Początki były bardzo entuzjastyczne. Pierwszą osobą z którą podzieliłam się moja wizją i projektami była Anna Grzybek, obecnie wiceprezes Stowarzyszenia. To razem z nią przez kilka dni i nocy w lipcu 2004 r. studiowałyśmy Ustawę Prawo o Stowarzyszeniach, tworzyłyśmy Statut, po czym pozyskałam jeszcze 13 osób, które do pomysłu utworzenia SDB podeszły równie entuzjastycznie. Dziś mogę z całym przekonaniem powiedzieć, że naprawdę istnieją w życiu chwile, kiedy prowadzi nas opatrzność i że to ona wskazała tych właściwych, niezwykłych ludzi z którymi jest możliwość wytężonej pracy nad czymś, co jest jej warte.

-Kim są członkowie SDB?

Członkowie SDB to oczywiście w większości doświadczeni nauczyciele. Cieszę się, że jest wśród nas znany w środowisku poeta Jacek Golonka, lekarz medycyny – pediatra Maria Jedrusiak. Są także ludzie znani mi ze swej kreatywności, odpowiedzialności, a przede wszystkim z wrażliwości na trudne problemy społeczne. Ostatnio do współpracy dołączyło sporo młodych wspaniałych ludzi, co napawa nas optymizmem. To oni są przyszłością Stowarzyszenia, ich operatywność, świeże pomysły i młodzieńczy entuzjazm jest naszą wielką siłą. Ciągle czekamy na kolejnych takich ludzi, dla których dobro i radość dziecka jest sprawą wielkiej wagi.

-Jak ustosunkowały się do takiej inicjatywy władze powiatu będzińskiego?

No cóż. Myślę, że liczą się działania i to czego dokonujemy. Stowarzyszenie jest jeszcze bardzo „młode” od 26 sierpnia jesteśmy wpisani do ewidencji stowarzyszeń Starostwa Powiatowego, a 12 października uzyskaliśmy numer KRS w Sadzie Rejonowym w Katowicach, Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego. Obecnie będziemy ubiegać się o status organizacji pożytku publicznego.

-Skąd SDB bierze środki na swoją działalność?

Stowarzyszenie DZIECIOM BĘDZINA jest organizacją charytatywną. Działa dzięki zaangażowaniu i pracy społecznej swoich członków. Niejednokrotnie to także własny wkład finansowy.
Stałym źródłem dochodów Stowarzyszenia są składki członkowskie ustalone na I Walnym Zgromadzeniu. Oczywiście staramy się także pozyskiwać sponsorów.

-Czy trudno jest takiej organizacji znaleźć sponsora?

Wystosowaliśmy kilkadziesiąt pism. Bardzo wiele z nich pozostało bez odpowiedzi. Znamienne jest, że to głównie będzińskie firmy pozostały na razie głuche na nasze prośby. Oczywiście znaleźli się też ludzie dobrej woli. Jedyną firmą, która wsparła nas do tej pory finansowo jest poznańska firma KREISEL. Ostatnio na nasze konto przekazał część swojej 13-tki poseł na Sejm RP Grzegorz Dolniak. Od wielu firm, które wymieniamy na naszej witrynie, uzyskaliśmy wsparcie rzeczowe, głównie na „Brygadę koszykową”. Bardzo jesteśmy wdzięczni LIDLOWI za przekazanie dużej ilości słodyczy oraz pozostałym darczyńcom. To dzięki sponsorom mogliśmy zrealizować ten piękny projekt i uszczęśliwić 40 rodzin wielodzietnych z Będzina i okolic. A warto było…

-Jakie są najbliższe plany SDB? Powstają już jakieś nowe projekty?

Kontynuujemy realizację projektów: CZEGO POTRZEBUJESZ?, ZAJĘCIA TERAPEUTYCZNE, ZDROWIE, BANK PODRĘCZNIKÓW, SALONIK LITERACKI oraz EDUKACJA, w ramach którego prowadzimy, miedzy innymi, aż 4 kursy językowe.
W lutym odbędzie się WIELKI BAL KARNAWAŁOWY, impreza o charakterze integracyjno – charytatywnym dla około 140 dzieci z Będzina i dzieci z Domu Dziecka w Sarnowie. Naszym wielkim projektem jest BUDOWANIE NADZIEI.

« powrót